Kvinnofolkhögskolan i Folkbildningspodden

Kvinnofolkhögskolan i Folkbildningspodden

grön bakgrund med text folkbildningspodden

I senaste avsnittet av Folkbildningspodden hör du bland andra Kvinnofolkhögskolans Eva Nikell. Podden hittar du här.

”Folkbildaren Eva Nikell har skrivit boken Drömmar och kamp – Kvinnofolkhögskolans väg från då till nu. Vilka var kvinnorna som byggde Kvinnofolkhögskolan för 50 år sedan, och vilka likheter finns mellan dem och dagens feministiska aktivister? I veckans avsnitt av Folkbildningspodden möter Eva jämställdhetsaktivisten Kristina Wicksell Bukhari i ett samtal om olika generationers kvinnokamp. Har synen på kön förändrats, vilken funktion fyller separatismen och hur bygger man egentligen en institution? En liten resa från kampen för barnomsorg och rätt till utbildning – till samtyckeskampen i Fatta-rörelsen.


Programledare är Felicia Hedström, rektor på Jakobsbergs folkhögskola.Folkbildningspodden ges  ut av tankesmedjan Arena Idé, som finansieras av fackföreningsrörelsen”

Bild: Folkbildningspodden

feminism, folkbildning, folkbildningspodden, folkhögskola, kvinnofolkhögskolan, kvinnohistoria, podd