God helg önskar Kvinnofolkhögskolan

God helg önskar Kvinnofolkhögskolan

Illustration: Linda-Sara Palhm

Jul- och nyårshelgen står inför dörren och oavsett om du uppmärksammar dessa högtider eller ej, kan det vara en tid på året som väcker känslor av olika slag.

Vi fullkomligt marineras i bilden av fluffig nysnö, tindrande ögon, gemenskap och lycka, men långt ifrån alla känner så. Och det finns stöd för dig som behöver någon att prata med på julafton, exempelvis kan du ringa 112 och be att få tala med jourhavande präst.

Julhelgen är också en tid på året då extra många kvinnor och barn utsätts för våld. Som våldsutsatt kan du alltid ringa till Kvinnofridslinjen, 020-50 50 50. Du som är under 18 år kan kontakta BRIS på telefon 116 111. (Det finns förstås många fler stödlinjer än dessa och en snabb googling kan visa dig vägen.)

Med detta sagt så önskar Kvinnofolkhögskolan er alla en riktigt god helg – var du än är, vem du än är och hur du än har det. Ta hand om varandra! ❤️

feminism, folkbildning, folkhögskola, göteborg, kvinnofolkhögskolan