Ta i trä! Grundkurs i träteknik för pensionärer / daglediga.

Observera att kursen inte har några lediga platser!

Kursen vänder sig till dig som är nybörjare och som längtar efter att få arbeta med händerna i materialet trä. För att delta i kursen krävs inga förkunskaper, endast ett intresse för att lära sig.

I kursen går vi igenom grunderna för sedvanliga snickeritekniker och metoder där handverktyg såväl som maskiner ligger till grund för lärandet. Kursdeltagarna bygger varsin egen möbel. Steg för steg får du lära dig tillverkningens alla grundläggande moment d v s läsa ritning, materialuttag, grovkapa, klyva, hyvla, längkapa, sammansättningar, putsa, limma, handarbete, ytbehandla osv.

Tillverkningsprocessen i möbelsnickeri är ofta det roligaste och under kursens gång får du skapa något du kan ha nytta av i hemmet. Även delar av finsnickeri förekommer under kurserna och det är viktigt att man har tålamod till att pilla länge med samma sak.

Du får rita ett eget föremål som t ex en bänk, en hylla eller någon annan enklare möbel eller annat objekt. (På grund av verkstan storlek är det tyvärr inte möjligt att göra stora möbler som exempelvis bord eller klädskåp.)

Det finns även möjlighet att tälja en sked, göra en svepask, skafta en kniv

Teori och nya moment varvas med det praktiska arbetet. Var och en arbetar i sitt tempo och på sin egen nivå.

På skolan finns al och furu till salu men det går också att ha med eget material.

Kursen innehåller 15 kurstillfällen per termin och vi träffas fyra timmar varje gång.

Kursen går både höstterminen och vårterminen och du kan gå en eller två terminer.

Kurstid: 17 januari – 2 maj 2019

Träffar: torsdagar kl. 12.30-16.30

Kostnad: 500 kr

Plats: Kvinnofolkhögskolan, Första Långgatan 28 B.

Kursledare: Annebeth Holt

Kontakt 031 – 780 35 00 (vardagar 8:30-12:00) eller kvinnofolkhögskolan(at)kvinno.fhsk.se