Sommarkurs i Kreativt skrivande

Sommarkurs i Kreativt skrivande.

Tycker du om att skriva men har svårt att få ihop alla bitar? Eller är du redan på gång med att skriva och vill lära dig mer? I så fall har vi en kurs där du får fördjupa dig i olika moment och dessutom få respons på det du skriver.

Du får:

Startknappar för att komma igång och skriva.
Olika verktyg för att börja eller fortsätta att skriva.
Du får tips på författare som du kan inspireras av.
Du får personlig respons!

Vi går bland annat igenom miljö- och karaktärsbeskrivningar och dramaturgi. Vi tittar också på vikten av detaljer och av att använda sina sinnen vid skrivande. Vi provar även på expressive writing och biblioterapi.

Kursen passar både nybörjare och dig som redan har kommit igång att skriva och vill lära dig mer. Vi har gemensamma övningar, både inne och ute. Dessutom kommer vi att ha en frivillig läxa vid ett par tillfällen. 

(Kursen planeras i dagsläget på skolan i Göteborg – Vi hör av oss om den tvingas bli online.) 

Kurstid: 7 – 11 juni 2021
Träffar: måndag – fredag, 9.00 – 17.00, totalt 5 tillfällen.
Kostnad: 500 kr

Plats: Kvinnofolkhögskolan, Första Långgatan 28 B.
Kursledare: Agneta Slonawski, skrivarpedagog, författare och biblioterapeut.

Anmälan: expedition@kvinnofolkhogskolan.se 

Ange, i mailet:

• Namn
• Adress
• Telefonnummer
• Personnummer

Telefon till expeditionen: 031 – 780 35 00 / vardagar 8:30-12:00

Ansök