Grundkurs i kreativt skrivande

Ansökan är öppen för höstterminen 2022.

Grundkurs i kreativt skrivande.

Tycker du om att skriva men har svårt att få ihop alla bitar? Eller är du redan på gång med att skriva och vill lära dig mer? I så fall har vi en kurs där du får fördjupa dig i olika moment och dessutom få respons på det du skriver.

Möt kursledaren Agneta Slonawski.

Du får: 

  • Startknappar för att komma igång och skriva.
  • Olika verktyg för att börja eller fortsätta att skriva.
  • Du får tips på författare som du kan inspireras av.
  • Du får personlig respons! 

Vi går bland annat igenom miljö- och karaktärsbeskrivningar och dramaturgi. Vi tittar också på vikten av detaljer och av att använda sina sinnen vid skrivande. Kursen passar både nybörjare och dig som redan har kommit igång att skriva och vill lära dig mer. Vi har gemensamma övningar, både inne och ute. Dessutom kommer vi att ha en frivillig läxa vid ett par tillfällen. 

Kurstid: 24 augusti till 26 oktober
Träffar: onsdagar 13.00 – 17.00, totalt 10 tillfällen.
Kostnad: 300 kr
Plats: Kvinnofolkhögskolan, Första Långgatan 28 B.
Kursledare: Agneta Slonawski, skrivarpedagog och författare. 

Anmälan: Öppen för ht-22.

Skicka ett mail till: expedition@kvinnofolkhogskolan.se

Ange, i mailet: 

  • Namn 
  • Adress 
  • Telefonnummer 
  • Personnummer 

Info: 031 – 780 35 00 Tis- fre 8:30-12:00 

Ansök