Fortsättningskurs i kreativt skrivande

Ansökan är öppen.

Fortsättningskurs i kreativt skrivande.

Är du sugen på att fördjupa dig i ett skrivprojekt? 

Då har vi en fortsättningskurs som kommer att ske under två helger, där du skriver mellan kursträffarna. Du har möjlighet att få personlig textrespons på det du skrivit. Du behöver inte ha något eget projekt, men har du det i form av en novellidé, dagboksanteckningar, brev eller om du vill skriva en längre text om ditt liv, så är det positivt. Kursen är tänkt som en fördjupning, där du får tid och hjälp till att utveckla ditt skrivande.

Möt kursledaren Agneta Slonawski.

Du kommer att:

  • Flödesskriva och göra längre skrivövningar – på olika teman.
  • Få personlig respons på texter och respondera på andras texter.
  • Prova på expressive writing.
  • Testa biblioterapi.
  • Du får tips på författare som du kan inspireras av.

Du behöver inte ha någon särskild skriverfarenhet och du måste inte ha ett eget skrivprojekt för att gå kursen.

Vi går bland annat igenom miljö- och karaktärsbeskrivningar och dramaturgi. Vi tittar också på vikten av detaljer och av att använda sina sinnen vid skrivande. Kursen passar både dig som redan har kommit igång att skriva och dig som har ett eget skrivprojekt. 

Kurstid: 3-4 september samt 8-9 oktober, lördag 9.30-17 och söndag 9.30-16.
Träffar: Två helger, samt personlig textrespons online.
Kostnad: 300 kr
Plats: Kvinnofolkhögskolan, Första Långgatan 28 B.
Kursledare: Agneta Slonawski, skrivarpedagog och författare.

Anmälan: 

Skicka ett mail till: expedition@kvinnofolkhogskolan.se 

Ange, i mailet:

  • Namn
  • Adress
  • Telefonnummer
  • Personnummer

Info: 031 – 780 35 00 Tis- fre 8:30-12:00

Ansök