Bild: Agnes Asp

Visningar och teaterföreställningar

Våren 2017 bidrog Fem i familjen – bestående av deltagare på Feministiskt fokus: Filmaktivism – med ett nytt ord i den feministiska debatten: tjatromantik. Den här kursen heter numera Feministiskt fokus: Film, text och performance.

Filmerna fick stor spridning och finns att se HÄR! 

Samma vår spelade Feministiskt fokus: Teater Kung Ubu av Alfred Jarry, (bild ovan, foto: Agnes Asp!) en föreställning om militarisering, våld och maskulinitet. Föreställningen gavs i början av maj på Folkteaterns Lilla Scen.

Vintern 2018 spelade Feministiskt fokus: Teater föreställningen Flight Mode, en föreställning baserad på texter av Kvinnofolkhögskolans skrivarkurs Your Silence Will Not Protect You. Föreställningen spelades på Blå Stället i Angered 24 februari 2018

Fler bilder från den föreställningen hittar du  HÄR!

Den 24 mars 2018 hade Feministiskt fokus: Filmaktivism en öppen work-in-progress-visning av sina stora avgångsprojekt. Slutresultaten visades på Lagerhuset i Göteborg.

Bild: Elin Hjertén

Bild: Elin Hjerthén

Teaterkursens devisingprojekt DET FÅR VÄL FÖR FAN FINNAS NÅN JÄVLA GRÄNS? spelades 11-12 maj 2018 på Folkteaterns Stora Scen i Göteborg.

Fler bilder från den föreställningen hittar du HÄR!

Rengör filtret – feministisk filmfestival

Den 25:e maj 2018 bjöd Feministiskt fokus: Filmaktivism in till feministisk filmfestival! Det blev performance, utställningar och filmvisning.

Läs mer HÄR!

Ansök