Ansökningsuppgift YSWNPY: Projektåret

För dig som inte har gått kursen ”Your Silence Will Not Protect You”

Du som inte har gått ”Your Silence Will Not Protect You skickar in både ett personligt brev och en text du har skrivit.

  • Skriv ett brev där du berättar om: Dig själv, ditt skrivande och dina tidigare erfarenheter av skrivsammanhang. Du berättar också om det skönlitterära projekt du vill arbeta med under året om du antas. Projektet kan ha valfri genre, det kan vara huvudsakligen ett skrivprojekt eller det kan till exempel fokusera på att text ska framföras på scen på något sätt. Du kanske håller på med projektet redan, i annat fall berättar du om din idé. Berätta också i brevet om din relation till feminism, om varför du vill gå kursen och om dina utsikter att klara tio timmars studier i veckan. Omfång: max 2 A4.
  • Skicka även med 2-3 sidor fritt vald skönlitterär text som du själv har skrivit. Valfri genre (Tex. poesi, dramatik, prosa, blandform, annat, men inte facklitteratur). Ladda upp ditt brev och din text via det konto du skapar när du skickar in ansökan. Du kan också maila in det till: katja.timgren@kvinnofolkhogskolan.se

Välkommen med din ansökan!

Ansök