Aktivista – kollektiv organisering och projektledning med utgångspunkt i postkoloniala analyser

Aktivista är en kurs i kollektiv organisering och aktivism med utgångspunkt från postkoloniala feministiska analyser. På kursen studerar vi kolonialismens historia och effekter för att kunna förstå hur rasism skapas och upprätthålls i vår samtid.

Vi bjuder in och besöker aktörer inom sociala rättviserörelser, konstnärer, poeter, författare och får kunskap i kreativa metoder för organisering och projektledning. Vi kommer också att samarbeta med några av Kvinnofolkhögskolans kurser som arbetar med film, performance, text, och teater.

Inom ramen för kursen får du som deltagare möjlighet att skissa på egna konkreta idéer och verksamheter, där syftet är att förändra ojämlikheten som är ett resultat av rasistiska strukturer. Handledningen sker av kursens lärare.

 

Varmt välkomna hälsar:

Aftab Soltani, Maimuna Abdullahi & Deeqo Hussein

 

ANSÖK HÄR!

 

Kurstyp: Särskild kurs, distans, 100%

Nivå: Gymnasienivå

Kursen är CSN-berättigande.

Kurstid: 7 januari – 7 juni 2019

Kurslängd: 1 termin

Kurstider: Fysiska träffar: söndagar 10-15, tisdagar 17-20, resten är nätbaserat.

Kontaktperson: Aftab Soltani     aftab.soltani@gmail.com