Möt poeten Lizette Romero Niknami på kursen Språket är inte glömt men raderna är brutna

SÖK DEN ANTIRASISTISKA LITTERATURKURSEN “SPRÅKET ÄR INTE GLÖMT MEN RADERNA ÄR BRUTNA”!

Lizette Romero Niknami.

På kursen arbetar poeten Lizette Romero Niknami, som debuterade i höstas med diktboken “De försvunna”.

De försvunna av Lizette Romero Niknami.

Vem är du?

Jag är poet, lärare, litteraturkritiker och framförallt en stor stoooor chipsälskare. Jag har gått författarskolan Biskops Arnö och läser just nu en masterutbildning i Litterär Gestaltning på Akademin Valand. Jag är en tant deluxe som på fritiden gillar att sticka, läsa och pyssla med mina växter.

Varför ska man läsa den här kursen?

Man ska läsa kursen om man längtar efter att skriva och läsa tillsammans med andra. Man ska läsa kursen om ens språk hela tiden ligger fel i munnen, om man har glömt sitt modersmål, om man saknar modersmål. Man ska läsa kursen om man hela tiden längtar bort eller hem, om man undrar över vad hem egentligen betyder. Man ska läsa kursen för att träffa andra som också undrar samma sak.

Följ gärna @spraketarinte på Instagram.

DU SÖKER KURSEN GENOM ATT MAILA ETT PERSONLIGT BREV TILL LIZETTE.ROMERO@KVINNOFOLKHOGSKOLAN.SE

Mer information finns på kursens sida.

SISTA ANSÖKNINGSDAG 18/1